154_20230612_105701.png

Rozhovor s novým trenérem mužů, Tomášem Jiránkem

Trenérského kormidla u A-týmu mužů se nově ujímá dvojice Tomáš Jiránek - Martin Hejduk. Rozhovor s novým hlavním trenérem, Tomášem Jiránkem, vám přinášíme zde. Dozvíte se v něm, jaké jsou plány do nové sezóny i jak vypadá výhled do budoucích let.

Tome, nejdříve k předcházející sezoně. Tým před sezónou vypadal papírově silnější než v sezoně 21/22, přesto se výsledkově celou sezonu trápil a vše vyústilo až v prohrané play-down a nasledný sestup do divize. Kde vidíš hlavní problémy loňského neúspěchu?

Máš pravdu, papírově jsme byli daleko silnější než minulý ročník, ale… Celou sezónu jsme nedokázali plynule navazovat na dobré výkony a i kvůli tomu byli výsledky i výkony celého týmu jako na horské dráze. Další faktor neúspěchu jsem pociťoval i v nastavení celé kabiny. Dva roky po sobě jsme hráli spodek ligy a strachovali se o sestup, který bohužel nastal. V průběhu sezóny jsme byli každým prohraným zápasem nervóznější a i celková nálada nebyla dobrá. To se doufám do letošní sezóny změní.

Tým se dobře prezentoval až v samotném play-down, přesto něco chybělo ke zvládnutí série s Prague Tigers. Proč se tuto sérii nepodařilo zvládnout?

K úspěchu chyběl kousek. Celá série byla až na jeden zápas velmi vyrovnaná a nemůžu říct, že bychom v ní hráli druhé housle. Když se nám podařilo doma uhrát vyrovnávací bod na 3:3, věřil jsem, že ten rozhodující zápas zvládneme. V sedmém zápase jsme bohužel celou dobu výsledkově zaostávali, za stavu 3:5 už jsem pomalu přestával věřit, jenže nás šest minut před koncem povzbudil kontaktní gól na 4:5 a situace na hřišti se kompletně změnila. Šance střídala šanci, od vyrovnání to nebylo daleko, jenže nás v 57. minutě položila branka na 4:6 a naše šance na vítězství zmizela. Chybělo víc štěští, které jsme si asi vyplýtvali minulou sezónu, možná trochu více agresivity a zkušenosti v takto důležitých duelech.

Teď už k sezoně nadcházející - jak jsi se k trénování A-týmu dostal?

Po ukončení sezóny “A” týmu jsme ve vedení řešili otázku hlavního trenéra na denní bázi. Současný trenér Štěpán Matěcha už se rozhodl v této roli dále nepokračovat a tak jsme museli hledat další možnosti. Jelikož v našem regionu a celkově ve florbale není tolik trenérů, tak jsem se rozhodl do trénování “A” týmu zapojit já společně s Martinem Hejdukem.

Na pomoc jsi si přivzal Martina Hejduka, který se u týmu pohybuje už od sezony 13/14. Co si od spolupráce slibuješ a jaká by měla být Martinova role?

Hejdy (Martin Hejduk) se u florbalu v Turnově pohybuje už dlouhou dobu a najdeme jen málo takových patriotů jako je on. Hejdy bude na trenérské lavici moje pravá ruka, která se bude starat jak o fungování týmu na hřišti, tak i mimo něj. Jeho silnou stránkou je schopnost komunikace s hráči a dokáže velmi dobře udržet týmovou partu a duch. I proto se na tuto spolupráci velice těším.

Sestup znamená mimo jiné možnost zkusit věci jinak než doposud. Na co chceš zaměřit nejen v nadcházející sezoně?

V tomto nám dává sestup do divize daleko větší možnosti na změny a prostor pro zkoušení. V této sezóně budeme chtít tým ustálit tak, abychom vytvořili ideální podmínky pro hráče, kteří nám budou postupně vyrůstat z mládežnických týmů T.K.S. S Martinem se budeme snažit vytvořit partu hráčů, pro které bude florbal znamenat jak sportovní povinnosti, tak i přátelské a kamarádské zázemí. Pracujeme s mladými hráči, kteří prošli celou strukturou turnovského florbalu a znají se více než 10 let. Když na to tak koukám, tak věkový průměr se zastavil na čísle 21,5. Většina hráčů má ještě spoustu let před sebou a i proto chceme celou situaci po sestupu ustálit a postupně začít budovat kádr na hráčích, kteří tu jsou s námi od začátku.

V nadcházející sezoně nemůžeš počítat s trojící nejlepších střelců minulé sezony. Jak plánuješ zlepšit produktivitu?

Nejdříve bych těmto hráčům chtěl poděkovat za jejich působení v uplynulé sezóně a věřím, že jsme je v turnovském dresu neviděli naposledy. Je to pro náš tým velká ztráta, kterou se budeme snažit co nejvíce zalepit hráči, kteří mají potenciál na to se stát stěžejními hráči “A” týmu. Mezi mladými máme spoustu kluků, kteří na to s přehledem mají, musíme jim ale s trenérským týmem připravit ideální podmínky pro posun a růst ve florbalové kariéře. Narážím na další věc, a to je nálada týmu nejen na hřišti, ale i mimo něj. Hráči budou mít pro posun a zlepšení v bodování větší čas a prostor, zároveň se stále bude hrát celostátní soutěž a nebude nouze o kvalitní zápasy a soupeře, kteří naše družstvo otestují.

Turnov je malý klub a jeho možnosti přivádět hráče do týmu jsou velmi omezené. Jak tento problém řešit v dlouhodobém horizontu?

Těžká otázka. Možná se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale pro tým jako je Turnov je v dlouhodobějším fungování oddílu daleko perspektivnější si hráče pro mužský florbal vychovat od mládeže, a ne lanařit hráče, kteří s naším oddílem nemají do doby přestupu/hostování žádný vztah. Viz hráči letošního “A” týmu. Prošli společně dlouhou cestu mládežnickým florbalem v Turnově a nyní budou tvořit kostru áčka. Pokud budeme schopni jako oddíl doplnit tyto kluky o mladé naděje, kterých bude díky fungování T.K.S. čím dál více, tak se nám začne dařit i na úrovni chlapů a nebudeme muset na každou sezónu hledat výpomoc od jiných.

Alfa a omega bude fungování mládežnických týmu T.K.S. Tato spolupráce nejen nám, ale i týmům Koberov a Semil může přinést spoustu kvalitních hráčů, kteří v mládežnických kategoriích absolvovali spoustu zápasů proti nejlepším týmům.

Pro všechny zmíněné oddíly se jedná o výhodné fungování, které dokáže přinést do mužských týmů hráče, kteří odehráli a v budoucích letech odehrají velký počet zápasů proti nejlepším týmům v republice. Zároveň je pro tyto kluky potřeba vybudovat solidní mužský tým, do kterého se budou postupně zapojovat. Mám velkou radost, že se na úrovni T.K.S. podařilo uspořádat hromadný zájezd na turnaj Hummel Open Game do Brna, a to v kategorii dorost, starší žáci a mladší žáci. Spolupráci to více prohloubí a mladší kluci budou vnímat tuto značku za svou a připravovat se do let budoucích s velkou vervou.

Z tohoto projektu mám velkou radost, jak se rozjel a jak bude v dalších letech pokračovat. Turnováci přestali brát Koberováky a Semiláky za rivaly a nepřítele a během jedné sezóny se z těchto týmů dokázalo vytvořit družstvo, které bylo schopno odjet nejvyšší dorosteneckou ligu v Česku. V této sezóně si myslím, že bude “tékáesko” daleko konkurenceschopnější a dokáže haterům této spolupráce, že se mýlili.

Divize bude také náročná soutěž - jaké jsou týmové cíle do nadcházející sezony?

V Koberovech jsem odehrál dvě sezóny v divizi, a kvalita tato soutěže se každým rokem zvyšuje. Před několika lety bylo daleko jednodušší uhrát solidní místo v tabulce, teď je to téměř srovnatelná soutěž s národní ligou. Stačí se podívat na výsledky Hradce Králové a Plzně. Minulý rok postoupili z divize do národky, a tuto sezónu se pohybovali na špici soutěže, Hradec dokonce postoupil do první ligy. Nemůžeme být naivní a myslet si, že letos budeme dominovat a v pohodě se vrátíme zpět do národní ligy bez práce a stoprocentního nasazení.

Co se týče cílů, tak bych nerad hlásal, že je za cíl postup za jakoukoliv cenu. S Martinem se snažíme dát dohromady tým turnovských odchovanců, kteří budou tvořit jednu partu, pro které bude sport i zábavou. Pokud se tento plán podaří, tak zákonitě přijdou i výsledky. Velice špatně se něco trénuje, když v týmu panuje kyselá a toxická nálada. Jeden z dalších cílů je postupné zapojování juniorů do mužského florbalu, ale ne tak, jak do toho byly vhozeny ročníky 03/04, kteří hráli pravidelně o soutěž výš, než měli hrát.

Kostra týmu bude téměř neměnná, od koho si slibuješ zajímavé výkony?

Pár tipů na skok ve výkonnosti již pozoruji, ale zmiňovat je nechci, aby mi nezpychli. Kostra týmu se v této sezóně bude pohybovat okolo ročníků 2002/03 kde je mnoho kluků, kteří v sobě mají stále spoustu potenciálu v sezóně prorazit.

U týmu zůstává nadále i brankář Petr Suchomel, co si slibuješ od jeho zkušeností?

Suchar byl nejen v poslední sezóně velkou oporou týmu. Do týmu přináší jistotu v brankovišti, kterou posbíral během své dlouhé florbalové kariéry. Doufám, že si pod svá křídla vezme i mladé brankáře, kteří budou nastupovat v juniorské soutěži a kteří také mohou už tuto sezónu nakouknout do mužského florbalu.

V pátek 2. 6. začala mužům letní příprava, můžeš nám v krátkosti popsat, co tým v nejbližší době čeká?

Tým čeká do konce července dřina v podobě “suché” přípravy, kde se zaměřujeme společně s kondiční trenérkou na sílu, kondici a celkové zesílení jednotlivce. Na přelomu prázdnin nás čeká letní soustředění v Nové Pace, ve kterém překlopíme přípravu do haly.
Kluky nečeká nic lehkého, ale děláme vše proto, abychom byli schopni odjet sezónu v divizi naplno.