Historie oddílu

Z florbalového pravěku až do současnosti.

1998

Začíná se psát historie turnovského florbalu. V hlavách zakladatelů Romana Bukovana, Petra Brože a Jardy Kobrleho se rodí myšlenka založit florbalový klub a po konzultaci se zakladatelem florbalu v blízkém Jablonci Pavlem Kunstem, nabírají věci velmi rychlý spád. "Trénovalo se v malé tělocvičně v Kobylech, branky nám tehdy stloukl Lukáš Kvapil a některé hokejky měly ještě dřevěnou násadu, byl to dost masakr, ale bylo nás čím dál víc a čím dál víc se nám to líbilo," vzpomíná na první florbalové krůčky Roman Bukovan. První název klubu 1.JV Vlastibořice spojuje dohromady dvě obce, které tak můžeme označit za rodiště současného klubu. Těmi obcemi jsou Jívina a Vlastibořice. Postupně se přidávají i hráči z dalších okolních vesnic jako jsou Soběslavice nebo Pěnčín. Do své první soutěžní sezony se nově vzniklý klub přihlašuje o rok později.


1999/2000

Klub z Vlastibořic se poprvé objevuje na oficiální ligové mapě ČFbU. Coby nováček byl klub zařazen do nejnižší soutěže, kde bylo hlavním cílem sbírat první florbalové zkušenosti. K historicky prvním ligovému zápasu cestovali vlastibořičtí florbalisté do Náchoda.


2000/2001

V září roku 2000 se vedení klubu rozhodlo uspořádat první nábor mládeže. Na školních nástěnkách se proto poprvé objevují náborové letáčky a i díky školní TV se florbal pomalu dostává mezi populární sporty. Mladí florbalisté se poprvé scházejí ve středu 27.září v hale TSC. První rok věnovali budoucí junioři pod vedením Romana Bukovana především přípravě a do ligové sezony nakoukli až v následujícím ročníku. Muži startují ve své druhé soutěžní sezoně ve 2. Severovýchodní lize - Sever, kde obsazují sedmé místo. Jeden ze třinácti bodů se jim mimo jiné daří získat za remízu 2:2 s pozdějším vítězem soutěže.


2001/2002

Severovýchodní ligu poprvé hraje tým zastupující turnovskou mládež, tým juniorů. K prvním zápasům cestují turnovští mladíci vedení trenérem Bukovanem v neděli 23.září do Prahy, do haly Pod Děkankou. Ve svém prvním utkání nastupují proti Benátkám nad Jizerou (prohra 1:18). O rok déle již juniory vede hrající trenér Roman Bartoň. Muži nastupují ve 2. Severovýchodní lize a se ziskem 19 bodů obsazují 5. Místo.


2002/2003

V létě roku 2002 přichází jeden ze zlomových momentů, kdy se po vzájemné dohodě klub stěhuje z Vlastibořic do Turnova a mění svůj název na ten současný, tedy na TJ Turnov. Původní název sice zaniká, ale klub tím získává nemalé výhody ať už materiální či finanční. Daří se rozšířit členskou základnu mládeže a na ligovou scénu tak vstupují starší žáci. Z této generace vyrostli např. Štěpán Matěcha nebo Rostislav Vocásek. V začátcích vedl starší žáky Martin Fanta, později ho na dalších několik let nahradil Petr Brož. Muži hrají Severovýchodní přebor a poprvé se umisťují na stupních vítězů, tedy na 2.místě. Na jaře roku 2003 se díky Anetě a Radimovi Kolomazníkovým daří k florbalu přilákat také ženy a žákyně.


2003/2004

Ještě před startem ligové sezóny se Petr Brož stává prvním turnovských hráčem v nejvyšší soutěži, a to díky přestupu do FBC Liberec. Jak moc byl tento hráč pro tým nepostradatelný dokazuje následující ligová sezona, ve které muži končí až na šestém místě. Juniorům se konečně daří zúročovat předchozí získané zkušenosti a sezonu zakončují v klidném středu tabulky podobně jako starší žáci, kterým se daří porážet silné soupeře, ale také ztrácet zápasy s těmi slabšími.


2004/2005

Před startem ligové sezóny napodobuje svého trenéra Brože Jan Kovář a odchází na hostování do dorosteneckého týmu FBC Liberec. Starší žáci se stávají nejúspěšnějším turnovským týmem a sezonu končí na 4.pozici, těsně za postupovými příčkami. Pro úspěšný tým jde kvůli poklesu členské základny o poslední soutěžní ročník. Dívky hrají pod názvem TJ Girls Turnov svoji první ligovou sezonu a v Oblastní lize (liga neregistrovaných) končí na konečném pátém místě a to i přes to, že tato soutěž byla především pro mladší žáky. Neslavně se v tomto ročníku daří juniorů, kteří svým předposledním místem v tabulce zůstávají za očekáváním. Pro tým juniorů to byla poslední soutěžní sezona a jeho hráči přestupují do týmu mužů. Podobně končí tento ročník také pro mužský tým, který sestupuje o ligu níže.


2005/2006

Turnovští florbalisté se na přelomu července a srpna 2005 poprvé vypravují za hranice republiky na předsezónní turnaj. Volba padla na Nizozemí a turnaj Amsterdamned 2005, na kterém turnovský celek obsazuje 12.místo, na které jej odsoudila prohra na samostatné nájezdy s celkem ASV Cologne. Před startem ligové soutěže se do týmu z FBC Liberec vrací Petr Brož a rázem tak má tým znovu nový impuls a skvělého vůdce do dalších ligových bojů, pokud možno postupových. Turnovský celek se celou sezonu drží na předních místech ligové tabulky a v konečném účtování mu se ztrátou dvou bodů za vítězným Sokolem Liberec (dnešní FBC Panthers) patří druhá příčka, která znamená postup do Severovýchodního přeboru mužů. Úspěšný ročník završuje Petr Brož vítězstvím v kanadském bodování celé soutěže. Na úspěch mužů nedokázala navázat mládež. Dorostenců se nesešel potřebný počet, a tak byli vyloučeni ze soutěže. Žákyně hrající Oblastní ligu florbalu skončily šesté. V únoru 2006 probíhá pod vedením Jana Kováře nábor mladých florbalistů ročníků narození 1990-1995 a začíná se obnovovat chlapecká základna klubu. První rok věnují začínající florbalisté především přípravě a na svoji ligovou premiéru si musejí počkat až do září 2007.


2006/2007

Turnovský florbal zažívá úspěšné období. Po loňském postupu se v tomto roce daří mužům vybojovat svůj první titul Severovýchodního přeborníka a postoupit tak do 3. florbalové ligy. Poprvé se v oficiálních soutěžích ČFbU objevují žákyně hrající Severovýchodní ligu a nevedou si vůbec špatně. Pod vedením trenéra Radima Kolomazníka končí na sedmém místě.


2007/2008

V sezoně 07/08 se na scénu opět vrací mládežnický tým v podobě dorostenců, kteří se objevují v nejvyšší soutěži a po prvním kole dokonce vedou ligovou tabulku. Oporami týmu jsou Štěpán Matěcha, David Pospíšil a Petr Suchomel. Poprvé můžeme v ligových soutěžích také spatřit turnovský tým žen. Začátek sezony muži odstartují v Holandsku na turnaji Amsterdamned 2007 a konečné páté místo je předzvěstí úspěšné sezony, což dokládá i postup do 2. kola Poháru ČFbU. Po předchozím postupu pak muži startují ve 3. lize, ve které se dlouho přetahují o třetí postup v řadě s Děčínem. Dramatická zápletka vrcholí až posledním zápasem v Turnově, kde domácí před naplněným hledištěm nakonec v přímém souboji těsně prohrávají. V polovině sezony odchází Štěpán Matěcha, který tím startuje své úspěšné působení v Liberci a následně v Mladé Boleslavi, v obou případech nastupuje v nejvyšších soutěžích. Naopak se do Turnova daří z extraligy přivést Martina Kouřila, který se následně stává potřebným impulsem pro vzestup mužského týmu. V prosinci 2007 se koná první ročník Vánočního MIXturnaje.


2008/2009

Již tradičně začínají turnovští florbalisté novou ligovou sezonu účastí na zahraničním turnaji. Pro rok 2008 je to bratislavský turnaj Slovak Open, na který tentokrát vyrážejí také ženy. Výsledkově se ve srovnání s Amsterdamem tolik nedařilo. Rovněž Pohárová soutěž nepřinesla postupovou radost a muži zůstávají před branami do druhého kola. V srpnu se poprvé vydávají turnovské týmy na letní soustředění, které hostí Dvůr králové nad Labem. Poprvé se v ligových soutěžích objevuje mužské béčko a tým juniorek. Tým složený především z hráček dorosteneckého věku vede Tomáš Mádr, následně David Pospíšil. Po výsledkových výkyvech zakončují muži sezonu třetím, opět nepostupovým místem. Velký úspěch si připisují žákyně, které vyhrávají svoji soutěž. Na samém konci sezony se o úspěch zasloužili i starší žáci, nová generace vyhrává turnaj Liberec Open. Soutěžní ročník uzavírají dorostenky účastí na 1. Oficiálním turnaji ČFbU své kategorie. Dobře zorganizovaný turnaj hostí Česká Třebová a Litomyšl. Turnovská děvčata obsazují 14.místo.


2009/2010

Pro start do nové sezony si muži tentokrát vybírají turnaj v Maďarsku, který se stává tím nejúspěšnějším. Ve Veszprému si turnovští hráči v nelítostném vedru pověsili na krk bronzové medaile a Petr Suchomel se stává nejlepším brankářem turnaje. Svoji dobrou předsezónní formu muži korunují postupem do 2.kola Poháru ČFbU. V lize se jim však už tolik výsledkově nedaří a obsazují konečné 8.místo. Paradoxně znamená nejhorší třetiligové umístění díky reorganizaci soutěží postup do vysněné 2.ligy. Nejlépe tak na tom po konci sezony jsou dorostenky, které končí čtvrté. Vydařenou sezony pak svěřenkyně Davida Pospíšila a Veroniky Vlčkové korunují 8.místem na turnaji ČFbU v Ostravě. V sezoně prvně hájili turnovské barvy také mladší žáci. Díky tomu nasadil turnovský klub do ligových soutěží rekordní počet družstev.


2010/2011

Zahraniční misí pro tento rok se stává Rakousko a Austria Open, tentokrát však bez výraznějšího úspěchu. Dařilo se však v Poháru, ve kterém Turnov znovu postoupil do 2.kola, které se až do dnešních dnů stává nejvyšším pohárových úspěchem. Zelený dres v tomto ročníku poprvé oblékají elévové. Muži zažívají premiéru ve druhé lize, ovšem bez svého dlouholetého kapitána. Radim Kolomazník se stává třetím hráčem, který se o místo v sestavě pere v extraligovém celku Liberce. První nevydařenou polovinu sezony dokáží turnovští hráči vylepšit po Novém roce a výsledkem zlepšených výkonů je konečné sedmé místo a uhájení druholigové příslušnosti. Úspěšný ročník zažívají také junioři, kteří se celou sezonu přetahují o vedoucí příčku s Jabloncem. Bohužel ztrácejí i dobře rozehrané zápasy a končí druzí, i tak postupují do 2.ligy.


2011/2012

Po sérii návštěv zahraničních turnajů dávají turnovští florbalisté přednost domácímu, věhlasnému turnaji Czech Open, který každoročně hostí Praha. Konec cesty turnajem znamenalo až prohrané utkání s prvoligovým týmem Znojma ve druhém kole PLAY OFF. Následně se jim koncem srpna daří opět proklouznout do druhého kola Poháru, ovšem i tento rok zde cesta končí a postup do třetího kola zůstává stále nepokořen. Následné účinkování ve druhé lize již není tak úspěšné jako rok před tím a nevýrazné výsledky znamenají poslední 12.místo a návrat zpět o ligu níže. Podobně jsou na tom po loňském postupu do 2.ligy také junioři, kteří měli výbornou první polovinu sezony, v té druhé už se jim však tolik nedařilo a skončili na 8.příčce.


2012/2013

Tato sezona se točila především kolem jednoho celku. Muži po sestupu z druhé ligy s přehledem ovládli tu třetí, když za celou sezonu Turnov ztrácí pouhých pět bodů. Do Turnova se vrací po extraligové štaci Štěpán Matěcha, který společně s bratry Palatínusovými bude hlavní ofenzivní silou mužského družstva. Postupová radost je umocněna domácími zápasy a zároveň spojena s oslavou patnáctiletého výročí oddílu.


2013/2014

Muži opět úspěšně bojují o postup do nově vznikající Národní ligy. Tým musí skončit nejhůře na pátém místě, aby měl jistotu postupu, což se turnovským florbalistům nakonec podaří o tři body před šestou Kadaní. Turnovská odchovankyně Leona Müllerová se dostala do finálního juniorského výběru pro mistrovství světa v Polsku, odkud si přivezla velmi cennou bronzovou medaili. V extralize hájila barvy Liberce, Elite a nakonec Jičína, odkud se kvůli pracovním povinnostem vrátila zpět do Turnova v sezoně 17/18.


2014/2015

V sezóně 14/15 se podařilo turnovským dorostenkách sestavit silný tým a připsat si první velký úspěch, na který se podařilo navázat také v budoucích letech. V základní části obsadily svěřenkyně Radima Kolomazníka první místo, dva body před největším soupeřem z Liberce. Díky prvenství postoupily dorostenky do celostátního play off. Ve čtvrtfinálové sérii sice holky nestačily na Mladou Boleslav, ovšem o den později si poradily s Uherským Brodem a obsadily tak konečné šesté místo. Na dlouhou dobu poslední silný ročník juniorů, který se opíral o výkony hráčů, kteří zároveň úspěšně nastupovali za mužský A tým v Národní lize. Tým kolem Martina Hejduka, Honzy Havlína či Františka Záleského poznal v základní části pouze dvakrát chuť porážky a se ziskem 54 bodů obsadil první místo. V následné nadstavbové části se však svěřencům Míry Poláčka a Jardy Tomeše nepodařilo navázat na výkony ze základní části a postup do 2. ligy jim tak těsně unikl po porážce v posledním rozhodujícím zápase. Muži poprvé v historii postupují do čtvrtého kola poháru a také hrají své první play-off, ve kterém po tuhém boji padli v pátém čtvrtfinále s Chomutovem.


2015/2016

Dorostenky zažívají opět velmi vydařenou sezonu, když v základní části své soutěže poznaly pouze třikrát chuť porážky a obsadily konečné druhé místo v základní části za suverénním Litvínovem. Turnovu tak jen těsně unikl postup do celostátního play-off. Přesto i tato sezóna dokázala, že srdce Českého ráje se může pyšnit úspěšným dívčím florbalem. Muži zažívají také skvělou sezonu, když končí po základní části na druhém místě a probojují se až do semifinále play-off. Tam v rozhodujícím pátém zápase prohráváme až v prodloužení a tato prohra se řadí mezi jednu z nejbolestnějších v turnovské historii, kdy jsme skončili velmi těsně před branami finále.


2016/2017

V této sezoně se po dlouhé odmlce objevuje v soutěžních vodách opět družstvo žen, které v sezoně získaly 18 bodů a skončily na pátém místě. Kvalitu ženské složky potvrzují také juniorky, které vyhrávají 1.ligu a s jedinou prohrou postupují do celostátního play-off, které dokonce bylo pořádáno v Turnově. Stopku jim vystavilo až družstvo Olomouce, a tak juniorky končí na krásném pátém místě. Muži jsou po základní části opět druzí o jediný bod. Ve čtvrtfinále však mají velké problémy s Českými Budějovicemi. Turnova prohrál oba úvodní zápasy, ale i přes to dokázal nakonec zvítězit 3:2 na zápasy. V semifinále jim však stopku vystavil budoucí postupující, Chomutov.


2017/2018

Před sezónou odjíždějí turnovští florbalisté již podesáté na soustředění do Dvora Králové nad Labem. Do soutěží je v tomto ročníku přihlášeno rekordních 13 týmů, které zahrnují kompletní strukturu u mužské i ženské složky. V únoru pořádá oddíl oslavu 20 let od svého vzniku, v roce 1998. U této příležitosti je sehrán zápas legend a čtyři z nich jsou oceněni uvedením do nově vzniklé "Síně slávy turnovského florbalu". Turnovské ženy v této sezóně suverénně zvítězily ve 2. lize a vybojovaly si postup do 1. ligy žen, druhé nejvyšší soutěže v ČR. Naopak mužům se po celou sezonu hrubě nedařilo a v základní části skončili až na předposledním, jedenáctém místě. V následném play-down a baráži poté absolvovali tři pětizápasové bitvy, když nejprve nestačili na Plzeň, aby si poté vybojovali účast v baráži proti Strakonicím a v té potom nejtěsnějším možným rozdílem porazili Olymp Praha. Poslední utkání se hrálo 22. 4. a mělo pořadové číslo 37. Takhle dlouhou sezónu turnovští muži nepamatují, nakonec ovšem měla dobrý konec.


2018/2019

Tato sezóna začala pro náš oddíl úžasnými zážitky v pohárové soutěži, kde jsme ve čtvrtém kole, na domácí palubovce, porazili superligového soupeře FBC Česká Lípa a v osmifinále poté změřili síly s dalším superligovým týmem a regionálním rivalem, FBC Liberec. Fanoušci mohli v turnovské hale sledovat skvělý vyrovnaný zápas, ve kterém ovšem Liberec nakonec potvrdil roli favorita a zvítězil. V průběhu celého roku se dařilo dorostencům, kteří vyhráli svoji soutěž. Dalším úspěšným týmem byli starší žáci a dorostenky. Svojí první sezónu v 1. lize absolvoval tým žen. Holky se prezentovaly dobrými výkony a hned na první pokus se jim podařilo vybojovat si účast v play-off, tam ovšem již v prvním kole podlehly favorizovanému soupeři FA MB. Muži postoupili s jistotou do play-off, kde je ve čtvrtfinále čekal jeden z nejméně oblíbených soupeřů, Pelhřimov. Přestože Turnov v sérii dvakrát vedl, nakonec ji ztratil a vypadl, jak jinak než v pátém zápase.


2019/2020

V další spanilé jízdě pohárem se mužům podařilo zopakovat úspěch z předešlé sezóny a znovu postoupit do osmifinále, ve kterém na turnovskou palubovku zavítal věhlasný soupeř, v té době dvojnásobný mistr ČR, Florbal Chodov. V tomto utkání nemohlo být pochyb o tom, kdo je stoprocentním favoritem, ale domácí soupeře dokonale zaskočili, několikrát v úvodu vedli a po první třetině se odcházelo do šaten za neuvěřitelného stavu 5:5. Následně už Chodov převzal otěže pevně do svých rukou a jednoznačně zvítězil, pro všechny lidi v hale, hráče i fanoušky, to ovšem byl obrovský zážitek. Během celého roku se velice dařilo mládeži, žákyně válcovaly svojí soutěž, dorostenci, dorostenky i junioři směřovali do nadstavbových částí svých lig, v této sezóně také absolvovala svojí historickou premiéru kategorie přípravky. Muži si na poslední chvíli zajistili místo v play-off a rozehráli ho proti týmu Bučis Praha, ženám bohužel postup do play-off těsně unikl. Veškeré snažení bylo ovšem nakonec zastaveno opatřeními proti šíření koronaviru.


2020/2021

Po zmírnění koronavirových opatření proběhlo v létě tradiční soustředění a všechno bylo nachystáno k plnohodnotnému startu nové sezóny, na kterou se všichni těšili. Covid ovšem zase úřadoval a postupně se všechno znovu zavíralo. Muži stihli pět zápasů, některé mládežnické kategorie absolvovaly jeden turnaj, zatímco jiné nestihly ani to. Oddíl se přesto snažil být aktivní, dále pracoval na organizačních záležitostech, vizích, plánech a strategiích do budoucna. Se svými členy byl v kontaktu alespoň na dálku a přes online tréninky. Po krátkém prosincovém okénku, kdy se mohlo dva týdny organizovaně sportovat přišel další tvrdý lockdown a sezóna byla definitivně zrušena. Během lockdownu ovšem vznikaly zajímavé projekty, jako Friends testy, Playlisty z kabiny nebo různé soutěže a také byl spuštěn Fanshop. Tréninky probíhaly znovu online, případně na bázi individuálních plánů. Jakmile se na jaře alespoň z části uvolnila opatření, vrhli se všichni zpět do trénování a florbalování, přestože třeba jenom ve venkovních prostorech. Když už se poté mohlo i do haly, začali se všichni připravovat na další sezónu a restart organizovaného sportování.


2021/2022

Po dlouhých lockdownech se rozeběhla další sezóna. Bohužel i v té se zhruba první půlku neřešilo nic jiného než opatření, testy, očkování, omezení skupin atd. I tak mohli probíhat všechny tréninky hrály se i všechny zápasy, byť jich řada musela být překládána kvůli karanténám nebo vysokému počtu nakažených hráčů. Ženy statečně bojovaly s přesilou v 1. lize, ale pohybovaly se ve spodních patrech tabulky. Tým mužů prošel zcela zásadní přestavbou a šanci dostalo velké množství mladých odchovanců, kteří se v základní části Národní ligy umístili na desátém místě a museli tak hájit ligovou příslušnost v bojích o záchranu. To se jim ovšem povedlo a v domácí hale bylo k vidění několik strhujících zápasů, kdy se šlo do prodloužení či do nájezdů. V sérii play-down si nejprve poradili s pražskými Kobylisy a v baráži poté vyzráli i na Katy Kadaň. V rámci mládeže se tradičně dařilo dívčím týmům a pěkné výsledky zaznamenali i žáci. Během sezóny oddíl udělal zásadní kroky ve svém dalším vývoji, probíhala masová náborová kampaň, ukázkové hodiny ve školách, proběhlo charitativní dvojutkání, dětské míchačky, první ročník jarního příměstského tábora i Florbalového plesu!