Ke stažení

Vizuální identita

S rokem 2020 přichází i nová vizuální identita turnovského florbalu. Prosíme všechny subjekty o dodržování pravidel práce s logem, oddílovými barvami, písmem a zachovávání principů naší vizuální identity. Veškeré potřebné materiály naleznete zde. Také si zde můžete stáhnout všechny základní varianty loga a kompletní logo manuál.

Co je grafický manuál?

Grafický manuál (logo manuál) slouží jako závazný dokument pro dodržování základních pravidel a principů pro používání loga. V případě našeho logo manuálu pro FLORBAL TURNOV se jedná o základní koncepci loga, varianty použití piktogramu a logotypu, barevné provedení, kombinace s dalšími barvami, užití fontu Idealista a nechybí ani oblíbené zakázané varianty loga. 

Jednotné používání loga, zaručuje kvalitní a účelnou prezentaci turnovského florbalu.


KONCEPCE

Koncepce nového loga pro turnovský florbal vznikla na základě „dědictví“ z období milénia. A to v podobě florbalového míčku, který tvořil více jak 20 let ústřední motiv vizuální identity turnovského florbalu, a zelené barvy. Přestože oba motivy vznikly spíše náhodou, dnes patří k neměnnému koloritu místního sportovního klubu.

Za dobu více jak 20-ti let se v hráčských dresech, trenérských pozicích i na tribuně, vystřídalo mnoho srdcařů, kteří si zamilovali florbal na celý život. A právě kvůli takovým vzniklo nové logo, s motivem florbalového míčku ve tvaru srdce. Navíc tenhle florbalový oddíl je z Turnova, ze srdce Českého ráje, takže srdce byla jasná volba :-)

"Pro všechny, kteří mají florbal ve svém srdci…"


LOGO

Piktogram a logotyp

Logo se skládá z piktogramu perforovaného srdce a logotypu "FLORBAL TURNOV". Obě části mohou fungovat samostatně, přesto se pro prezentaci doporučuje jejich spojená varianta = logo.

Piktogram je tvořen asymetrickým srdcem ve 3D. Součástí povrchu srdce je devět perforací, v tvarosloví florbalového míčku. Umístění piktogramu se vždy objevuje vlevo od logotypu.

Logotyp je složen ze slov "FLORBAL" a "TURNOV". Obě slova se musí, v případě loga, psát vždy velkými písmeny.

Varianty loga

Vznikly tři varianty, jak pracovat s logotypem ve vztahu k piktogramu srdce, a to: 

- pod srdce do jednoho řádku (první obrázek),

- pod srdce do dvou řádků (třetí obrázek),

- vpravo od srdce do dvou řádků (druhý obrázek) 

Odlišné varianty vznikly ve vidině aplikace na různé elementy (web, dresy, propagační tištěné materiály aj.) Jejich užití se ustálí během aktivního používání loga.

Barevné provedení variant loga

Základním barevné provedení (první obr.)

Zelené srdce (RGB 0, 153, 102) s bílými perforacemi a šedočerným textem (RGB 51, 51, 51) na bílém pozadí.

Negativní barevné provedení (druhý obr.)

Bílé srdce s bílým textem na zeleném (RGB 0,153, 102) pozadí.

Při aplikaci loga na jakékoliv jednobarevné pozadí, se doporučuje, použít variantu s průhlednými perforacemi. Nicméně primárně je doporučena aplikace zeleného srdce na bílé pozadí (více v sekci Geometrie).

Černobílé pozitivní provedení

Šedé srdce (RGB 51, 51, 51) s bílými perforacemi a šedým textem (RGB 51, 51, 51) na bílém pozadí.

Černobílé pozitivní provedení značky se používá v případech, kdy není z technických důvodů možné reprodukovat značku barevně.

Negativní (černobílé) provedení (třetí obrázek)

Bílé srdce a bílý text na ideálně šedém (nebo černém) pozadí.

GEOMETRIE

Ochranná zóna

Vyznačené pole kolem loga, určuje ochrannou zónu loga, do kterého v žádném případě nesmí zasahovat jiné grafické prvky, text či další značky. Dodržení rozměrů ochranné zóny zaručuje čitelnost a působivost znaku v kontextu dalších grafických prvků.

Velikost ochranné zóny je v tomto případě stanovena výškou řádku textu "FLORBAL" (nebo TURNOV; jsou stejné). Tato velikost se násobí vždy dvěma a je pomyslně přikládána k okrajům skutečného loga (dle šířky srdce). Upravenou verzí disponuje varianta loga číslo 03 s textem vpravo od piktogramu, kde byla ochranná zóna určena na velikost výšky řádku násobenou 1,5.

Minimální velikost

Z důvodu zachování čitelnosti piktogramu je nevhodné používat znak menší než 15 mm na šířku. Minimální velikost textu byla k tomuto nejmenšímu piktogramu stanovena na 15 pt.

Piktogram v rozmezí od 15 mm do 30 mm šířky se muže používat i bez logotypu.

Varianty loga číslo 01 a 02 jsou čitelné za předpokladu, že šířka srdce dosahuje velikosti 35 mm. Výška textu je pak stanovena na 11,75 pt.


BAREVNOST

Klubové barvy

Barevnost loga napomáhá zapamatovatelnosti, usnadňuje identifikaci a dodává logu jeho osobitý charakter.

Barevnost loga pro turnovský florbal vychází z původních barev, které byly osvěženy. Ve vizuálním stylu jsou zastoupeny zejména zelená (RGB 0, 153, 102 / Hex 009966 / CMYK 1.00, 0.4000, 0.6000) a tmavě šedá (RGB 51, 51, 51 / Hex 333333 / CMYK 0.00, 0.00, 0.00, 0.80). Barva Pantone ani RAL se neslučují s vybranou barvou dle RGB a bude v případě nutnosti připodobněna.

ZAKÁZANÉ VARIANTY

Povolené podoby značky jasně definuje tento manuál. Jakékoliv další úpravy celku i jednotlivých částí značky jsou nepřípustné.

Není dovoleno logo deformovat, měnit uspořádání a pozici hlavních prvků, měnit velikost jedné části loga, zaměňovat nebo používat jinou než uvedenou barevnost, vytvářet obrysy či deformované podklady, používat jiné než definované písmo nebo používat kapitálky nebo malá písmena pro nápis "FLORBAL TURNOV". 

Dále není dovoleno používat piktogram v základní podobě (zelené srdce, bílé tečky) na pozadí, které není bílé. V případech, kdy je pozadí jinak barevné či vícebarevné (fotografie) se doporučuje používat kontrastní formu loga - bílé nebo šedočerné, které má perforace 100% průhledné.


FONT

Novou a příjemnou změnou pro vizuální identitu turnovského florbalu je existence vlastního fontu. Jedná se o moderní font Idealista z roku 2010, který je z dílny grafického designéra Tomáše Brousila. Font je nejenom jako součást loga, ale také by se bude objevovat jako hlavní a jediný používaný font. Jeho aplikace je možná pro web, plakáty, dresy a jiný textil či další propagační materiály, včetně interních dokumentů.

Tvarosloví písmen muže našinci evokovat segmenty hracího pole nebo dokonce samotnou florbalku.

Logotyp

Logotyp je možné používat také samostatně, výrazně se však doporučuje jej užívat spolu s piktogramem perforovaného srdce. Pro zachování proporcí nápisu "FLORBAL TURNOV" je třeba dbát na dodržování jednoduchého pravidla: vždy velká písmena stejné velikosti, první slovo "FLORBAL" psáno Idealistou v Lightu a druhé slovo "TURNOV" vždy tučným Idealistou.

O fontu Idealista

Znaková sada je hladká, rovnoměrná a může se pochlubit řadou zvláštních detailů a energických pohybů. Rytmus písma má energii a chuť do života. Je to písmo pro situace, kde intuice vyhrává nad intelektem. Idealista kombinuje to nejlepší z bezpatkových liter a kaligrafických konstrukčních principů, které se zde stávají působivým expresivním koktejlem.