179_20231103_083059.jpg

Turnov slaví 25 let: Rozhovor s Petrem Suchomelem

Strážce turnovské svatyně Petr Suchomel je neodmyslitelnou součástí klubu již od roku 2005. Stále aktivní brankář přidělal mnoho vrásek nejednomu soupeři a je po právu vnímám jako historicky nejlepší brankář elitního týmu. Jak hodnotí svou dosavadní kariéru?

Sůšo, klasická otázka na začátek, jak jsi se k florbalu vůbec dostal?

Zdarec, jako malej jsem chodil do Sokola, scházeli jsme se 2x v týdnu, takže klasicky já chodil jen pátky, kdy se to bralo volněji a víc se hrály hry. No a florbal se tam rozmohl jako nejhranější sport a kluci tam byli strašně šikovní, tak mě to začalo bavit. Pak mě Štěpán Matěcha a Vojta Košelja vzali na trénink pod taktovkou tušim Petra Brože a tomu se můj tehdejší skill zalíbil. Tam začala moje kariéra v Turnově.

Brankář je, jako v každém sportu, hodně specifická pozice. Nepřemýšlel jsi na začátku své kariéry, že bys hrál v poli?

Já si myslím že většina brankářů si nejdřív myslela, že bude v poli. Kdo by se taky dobrovolně nechal trefovat míčkem. Ale jelikož se v poli musí běhat a já byl od mala osvobozen od tělocviku ze zdravotních důvodů, tak jsem se nějak dostal do brány a nikdy jsem toho nelitoval.

Tvoje první starty za muže jsou dohledatelné jen do Poháru 2008. Byla to tvoje první utkání v A týmu?

To už je doba dávno minulá, vzpomínám si jen na turnaj Amsterdamned 2007, kam mě kluci vzali a skončili jsme na skvělém 5. místě. Zahráli jsme si i proti slavné Finnstě :) Jestli jsem tou dobou už chytal i ligové zápasy si nevybavím.

Většinou jsi svou výkonností převyšoval každou soutěž, ve které Turnov zrovna působil. Dokonce jsi zkusil i angažmá v pražských Bohemians. Jak vzpomínáš na tohle působení?

Hromada zkušeností nasbíraná za ten půl rok. Ať už jde o fyzickou přípravu v létě nebo následně 3-4 tréninky týdně v hale. Poznal jsem tam velký florbal se vším všudy. Jsem za to hrozně rád a můžu si jen vyčítat, že jsem byl mladej blbec a utekl. Kdo ví jak by to teď vypadalo :)

Dostal jsi v historii nějaké nabídky z jiných týmů? Případně ze kterých?

Nabídky jsem musel odklízet lopatou na sníh, pak mi vždycky zazvonil budík a mazal jsem do práce :D Byl jsem tenkrát na pár trénincích s FBC Liberec, ale z toho sešlo ani nevím jak. Jsem moc malá osobnost na to, aby si mě všímali jiné týmy.

V Turnově jsi byl u téměř každého úspěchu. Na který vzpomínáš nejraději?

Už jsem starší pán a mám problémy s pamětí :)

Jaká sezona byla ve tvých očích ta úplně nejlepší?

Nejspíš ta, kdy jsme postoupili poprvé do 2. ligy.

Měl jsi v Turnově i hodně brankářských kolegů, kteří podle tebe byli ti nejlepší a proč?

Asi nepřekvapivě řeknu Jardu Klece a Lůďu Horáčka. Oba vždycky chytali a Lůďa ještě chytá velmi dobře. U Jardy se mi líbil přístup k tréninkům a k péči o tělo ve smyslu před a pozápasových procedur. Lůďa je fajn parťák do kolektivu, který mě dokáže podržet když se zrovna nedaří.

Kdybys měl vybrat dva nejlepší turnovské obránce, kteří by to byli?

To je těžší otázka, napadají mě asi čtyři jména. Z mého pohledu, podle toho, jak se mi s nimi hrálo a jaký měli styl je to Vráťa Salaba a Honzik Havlín.

Po sezóně 15/16 to už vypadalo, že s chytáním končíš. Vrátil jsi se až do covidové sezony, po které skončilo mnoho hráčů, ale ty jsi setrval a v loňské sezoně jsi podle statistik odchytal nejvíce minut za svojí kariéru. Čím to, že jsi stále motivovaný pokračovat?

Po té sezóně jsem se vydal za prací do zahraničí a florbal mi začal brzy chybět. Během pauzy jsem načerpal dost chuti a odhodlání a vrátil se k florbalu. Motivaci mám stále navzdory sestupu v minulé sezoně. Troufám si říct, že jsem stále konkurenceschopný, baví mě chytat, mít dobrý pocit z každého zákroku, tak proč toho nevyužít. K úplné spokojenosti stačí už jen nějaká ta vychytaná nula :D

Aktuálně jsi nejzkušenější hráč A týmu. Jak na tebe mladý tým působí?

Mladý, dravý tým, který ještě stále potřebuje nabírat zkušenosti a to nejen herní ale i po psychické stránce. Individuálně jsou to všichni dobří hráči, chybí mi tam ale drobet automatizace a předvídání, až kluci dozrají, bude to lahoda pro oko diváka a zároveň ohromný boost takového toho zdravého sebevědomí pro celý tým.

Pokud zdraví vydrží, chystáš se Turnovu pomáhat i v dalších sezónách?

Poslední dvě sezóny se pár problémů objevilo a objevují se nadále, většinou jde o přetížené svaly, úpony atd.. Naštěstí, a to musím zaklepat, zatím vše šlo vyřešit pomocí fyzioterapie a cvičení. Nechci spekulovat nebo slibovat co bude a nebude další sezónu. Necháme to otevřené :)

Uvidíme Petra Suchomela na turnovském plese?

Rád se tam uvidím s bývalými i současnými spoluhráči, takže ano.

Související články

FLORBAL TURNOV
163_20230828_192636.png

Florbalový ples 2023

Rádi bychom pozvali všechny členy, fanoušky, rodinné příslušníky a přátele na druhý ročník našeho florbalového plesu. Doufáme, že si v podzimní čas najdete cestu nejen na domácí zápasy, ale i na tuto sváteční událost!