24_20220628_110126.png
33_20220628_110050.png
101_20220808_173517.jpg

Rozhovor s Tomášem Jiránkem

Před rozbíhající se sezónou jsme si dnes pro vás připravili rozhovor s Tomášem Jiránkem. Ten si s námi popovídal o fungování dorostenecké kategorie nebo o blížící se sezóně mužského „A“ týmu. Tomáš se v našem oddílu pohybuje už jedenáctým rokem, kdy v roce 2011 zavítal na první trénink elévů. Od té doby prošel všemi mládežnickými kategoriemi až do samotného áčka, ve kterém letos působil, stejně jako většina hráčů okolo ročníku 2001, jako stabilní hráč. Před minulou sezónou přijal nabídku na post hlavního trenéra dorostenecké kategorie, se kterou mu výrazně pomáhal Jan Hladík, Tomášův bývalý spoluhráč z mládežnických družstev. Aby toho nebylo málo, na jaře se rozhodl kandidovat do výkonného výboru oddílu florbalu TJ Turnov, do kterého byl také zvolen. Před touto sezónou tak působí na třech pozicích v turnovském oddílu. Největší změnou a zároveň výzvou nejen pro něj, ale pro celý klub bude účast dorostenecké kategorie v první lize dorostenců. Náročnou soutěž ovšem nepotáhnou jeho svěřenci sami. Na konci loňské sezóny se kluby z Turnova, Koberov a Semil dohodli na vzájemné spolupráci, která vyústila v nový název této kategorie, Florbal T. K. S. Pro hráče je tady velká možnost, ale zároveň těžká a náročná zkouška, které budou tuto sezónu čelit.

Ahoj Tomáši, v minulé sezóně jsi si s Honzou Hladíkem vyzkoušel trénování dorostu v Liberecké lize. Co ti to přineslo a splnili jste cíl, který jste si do sezóny dali?

Ahoj, vstup do mé trenérské kariéry byl takovým malým krokem do neznáma. Před přechodem do dorostenců jsem vypomáhal na trénincích přípravky a elévů, takže ten skok byl velký. Určitě mi tato sezóna přinesla řadu zkušeností, spoustu poznatků nejen z florbalového světa a hlavně hodně zážitků. Bohužel se nám sezóna příliš nepovedla, jelikož jsme se po celou dobu museli spoléhat na pomoc z kategorie starších žáků, což nemyslím nijak zle, zvlášť kluci jako Viki Kořínek nebo Filip Hájek se v průběhu sezóny pro nás stali nepostradatelní, a to nejen z hlediska výkonnosti na hřišti, ale i svou pílí v tréninku. Dokázali jsme udržet partu, která je v kolektivním sportu důležitá pro úspěch.

Od této sezóny budeš společně s Tomášem Fabiánem a Honzou Hladíkem trénovat první ligu dorostenců. Máš ze spolupráce nějaké obavy?

Abych řekl pravdu, tak mě žádné obavy nenapadají. Spojení těchto regionálních klubů dává po všech stránkách smysl. Pokud chceme vytvořit konkurenceschopný tým, musíme mít také široký kádr. Jelikož jsme ani my jako Turnov, ani Koberovy či Semily neměli dostatečný počet hráčů, přišlo nám vhodné spojit síly dohromady a vytvořit tenhle projekt. Nečeká nás procházka růžovou zahradou, ale myslím, že je v našich silách být vyrovnaným soupeřem.

Jak dlouho myslíš, že vám bude trvat zapracovat do hráčů myšlenku, že už nejsou rivalové, ale jeden společný tým T. K. S. ? Máte nějaký plán, jak docílit opravdu týmového výkonu?

Nemám pocit, že by v týmu panovala nějaká klubová rivalita. Je však pochopitelné, že se teď kluci baví v takových třech skupinkách. Do budoucna se ale budou muset tyto skupiny rozdělit a vnímat jeden druhého jako spoluhráče a týmového kolegu. To by se mohlo změnit už na letošním soustředění, kam mimo turnovských hráčů jede i několik koberovských a semilských hráčů. Zbytek si na spolupráci zvykne před začátkem sezóny, kde už se budeme naplno připravovat na první kolo.

Sezónu však nebudete hrát jen v první lize, ale tým jste přihlásili také do druhé ligy dorostenců. Proč jste se tak rozhodli a jak to ve skutečnosti bude vypadat?

Přihlásit dvě soutěžní družstva jsme se rozhodli z několika důvodů. Jak už bylo zmíněno, aby byla v kádru dostatečná konkurenceschopnost a aby byli hráči motivování přechodem z „B“ týmu do „A“ týmu a zároveň jako zdvižený prst pro hráče hrající za áčko, že pokud se nebudou dostatečně snažit, můžou být přeřazeni. Není to však myšleno nijak ve zlém, hráči „B“ týmu budou v sezóně hrát ligu, kterou hráli i minulý rok, takže krok zpět v tom nehledejte. Dalším důvodem je také vysoký počet hráčů, který by byl na jeden tým. V mládežnických kategoriích je důležité hrát a hrát pokud možno co nejvíce. Neposlední důvod je i ten, že chceme dát v druhé lize šanci zahrát si i šikovným starším žákům, kteří v klubu bezpochyby jsou.

Co si slibuješ od nové sezóny, do které společně vyběhnete jako Florbal T. K. S. ?

Náročnou, tvrdou a těžkou sezónu, ve které nás čeká spousta práce. I proto ten sport děláme, pokud se chceme dále rozvíjet, zákonitě nepřijde progres lusknutím prstu. Do nové sezóny jsme odhodlaní udělat pro kategorii dorostu maximum, aby je florbal nadále bavil a pokračovali směrem nahoru, až do mužského áčka, kde si doufám s některými budu moci za pár let zahrát :)

Když se odvrátíme od tématu dorostu k turnovskému áčku, tak jak probíhá vaše letní příprava?

Ta je v plném proudu, za necelé dva týdny nás čekají první ostrá utkání v poháru, ve kterém jsme za mě trochu nepochopitelně nasazeni už v prvním kole. Zároveň ale máme možnost odehrát před začátkem národní ligy doufám kvalitní zápasy, které nám pomůžou vyladit formu a naplno se připravit na dlouhou sezónu.

Děkuji za tvůj čas a přejeme hodně štěstí do nadcházející sezóny.


* Autor: František Záleský