126_20230112_185415.jpg

Gothia Cup 2023

Holky zaznamenaly veliké úspěchy na švédském turnaji Gothia Cup, kde hrály rámci propojených týmů, s názvem IBK Yellow Lightnings. V kategorii G13 skončily třetí a v kategorii G18 zůstaly těsně pod vrcholem, když skončily druhé. Turnaj si v následujícím článku přiblížíme ze tří různých pohledů.

Hodnocení trenéra Miloše Cidlinského:

Děvčata se kterými jsem absolvoval mezinárodní turnaj Gothia cup 2023, kterého se zúčastnilo 411 týmů ze šesti zemí, mě velice překvapila. Přestože většina z nich jsou věkem okolo 15 a 16 roků, rozhodly se, že nastoupí v kategorii GU 18, což znamenalo spoustu velice těžkých zápasů. Jakým způsobem pak holky zvládly celý turnaj bylo něco úžasného a neskutečného. Turnaj dotáhly až do finále, kde sice nestačily na soupeře, ale i tak to byl pro mě obrovský zážitek a všem holkám děkuji, že jsem u toho mohl být.

Další překvapení pro mě byla mladší děvčata, která se přihlásila do kategorie GU 13. Přestože tento tým neměl moc velké zkušenosti, tak svým nasazením a bojovností dokázal něco, co asi nečekal nikdo z nás. Ukazuje se, že právě tyto velké turnaje dokáží výkony jednotlivých hráček posunout o pořádný kus dále a to nejen po stránce herní, ale také po stránce fyzické a psychické.

Takže vynikající druhé místo pro starší a třetí místo pro mladší děvčata bylo odměnou pro nás všechny, kteří jsme vážili dalekou cestu na sever.

Hodnocení hráčky Lucky Cidlinské (G18):

Dlouho jsem se na tento turnaj těšila. Když jsem ve Švédsku byla poprvé, vypadl náš tým již ve čtvrtfinále. Letos jsme měly rozhodně vyšší cíle.

Po covidové době jsme tedy vyrazily do Švédska v trochu obměněné sestavě než před třemi lety. Tentokrát jsme se přihlásily do kategorie G18. Věděly jsme, že to nebude lehké a to hlavně kvůli počtu starších holek v našem týmu, který byl opravdu nízký. Zápasy v základní skupině jsme zvládly bez menšího zádrhelu, a to se čtyřmi výhrami, ezi které se řadí i zápas se známým švédským týmem Pixbo Wallenstam IBF. Lídra švédské ligy jsme pokořily 3:1 a potvrdily si naši dosavadní formu.

A protože jsme v tabulce skončily na prvním místě, následoval přímý postup do semifinále. Tam na nás už ovšem čekal velice kvalitní soupeř, a to FBC Kalmarsund Ungdom. Už od začátku se hrálo ve vysokém tempu a v neuvěřitelné atmosféře. Daly jsme do tohoto zápasu opravdu vše, a proto jsme se mohly těšit z výsledku 3:0.

Výhra tedy znamenala postup do finále, které se odehrávalo hned ráno druhý den, takže času na regeneraci nebylo mnoho. To se pak také potvrdilo ve finále, kde ať jsme se snažily sebevíc, na soupeře jsme nestačily. Prohra ve finále nás sice mrzela, ale už teď to všichni bereme jako obrovský úspěch.

Už jenom zahrát si finále na takhle velkém turnaji bylo něco nezapomenutelného. Musím říci, že výkony, které jsme na tomto turnaji předváděly, byly naprosto úžasné a důkazem bylo i zasloužené druhé místo. Každým zápasem jsme se zlepšovaly, což se doufám projeví i v následujících zápasech naší české ligy. Jsem neskutečně vděčná, že jsem mohla být součástí tohoto týmu.

Hodnocení hráčky Míši Cidlinské (G13):

Minulý týden jsme se zúčastnily švédského turnaje Gothia.

První den jsme zahájily přátelským utkáním. V následujících dnech jsme hrály proti pěti švédským týmům, které jsme měly ve skupině. Překvapením pro nás bylo, že jsme neprohrály ani jeden zápas.

Do čtvrtfinále jsme tedy šly z prvního místa, a tam jsme narazily na dánský tým. Byl to zápas, který rozhodoval o úspěchu a neúspěchu na turnaji. Do zápasu jsme vstoupily s obrovským nasazením a ve vysokém tempu, který soupeřky zaskočil. V první polovině zápasu jsme si vybudovaly brankový náskok, který se nám podařilo udržet až do konce zápasu.

O několik hodin později nás čekalo semifinále proti velice silnému švédskému týmu Pixbo. Vítězství by nás posunulo do finále, ale bohužel bylo vidět, že jsme se ve čtvrtfinále vydaly ze všech sil a přestože byl zápas vyrovnaný, již jsme neměly sílu dotáhnout zápas do vítězného konce. Tímto zápasem pro nás turnaj sice skončil, ale třetí místo pro nás bylo obrovským úspěchem.

Turnaj jsem si moc užila, protože zábava nechyběla ani mimo hřiště. Holkám děkuji a doufám, že to nebyl poslední turnaj.