Elitní tým turnovského oddílu zažil před začátkem sezóny mnoho změn. Po odchodu klíčových hráčů se do základní sestavy dostali odchovanci, pro které to byla zejména ze začátku tohoto soutěžního ročníku jedna velká neznámá.

Co se týče sehranosti a fungování kolektivu, s tím hráči neměli problém, však už spolu táhnou za jeden florbalový provaz déle než 10 let. Této partě ale chybělo srovnání s mužským stylem hry. Do sezóny, která pro mnoho z nich je jedna z nejdůležitějších a nejtěžších, vstoupili nebojácně, ale bohužel zejména prohry v prodloužení nebo o jeden gól můžou tuto partu na konci základní části mrzet.

Nejen o změnách v „A“ týmu mužů jsme si dnes popovídali s dlouholetou oporou a kanonýrem Štěpánem Matěchou, který přijal naše pozvání na minutku. Štěpán je klíčovým hráčem první útočné formace a svými brankami zařídil nejeden bod pro zeleno-černé barvy. Celý rozhovor vám přinášíme zde:

Ahoj Štěpáne, vítám tě u našeho rozhovoru. Jak by si pár větami zhodnotil dosavadní výsledky a výkony týmu?

V letošní sezoně je to hodně nahoru a dolu, dobré výkony se střídají s těmi méně vydařenými. Určitě jsme měli mít bodů více. Spoustu dobře rozehraných zápasů jsme nedokázali dotáhnout do úspěšného konce, tím pádem je pohled na tabulku trochu frustrující. Z mého pohledu je to daň za nezkušenost a obměnu kádru. Všichni si musí uvědomit, že většina důležitých hráčů, kteří se starali dlouhé roky o výsledky, už tady není.

Je jasné, že předsezónní vyhlídky byly směřovány k play-off, na které váš tým po prohře s Benešovem ztrácí 9 bodů, myslíš si, že je ve vašich silách dotáhnout se na onu osmou pozici?

Kdybych tomu nevěřil, tak bych už nemusel chodit na hřiště. Dokud to bude matematicky možné, tak věřit budu, zároveň si ale uvědomuji naši situaci. Cesta do play-off je stále otevřená, ale už si nemůžeme dovolit ztrácet jakékoli body, jinak se rychle zavře. Pokud to nakonec nedopadne, tak se musíme dobře připravit na play-down.

V čem vidíš největší rozdíl oproti minulým ročníkům? Je právě již zmiňovaná transformace mužstva jeden z nich?

Určitě je to tak. Tým dlouho táhla jedna generace hráčů a kádr neprocházel postupnou obměnou. Takže momentální situace je daň za nekoncepční roky a nedostatečné propojení celé struktury od mládeže až po mužský A-tým.

Cesta, která se teď nastavila a trvá cca rok dva, je určitě správná, ale nedá se čekat, že budeme sklízet hned ovoce. Bude to chtít ještě hodně usilovné práce.

Po odchodu Pavla Sekyry jsi k sobě potřeboval najít nového parťáka do první lajny. Na první pohled je jasné, že je to Kuba Janoušek. Proč právě on?

Už od soustředění jsem věděl, že chci mít Kubu vedle sebe, má velký potenciál hrát na vysoké úrovni, ale zároveň potřebuje pevnou ruku (o což se postarám). Myslím, že i on sám si to uvědomuje a cítí jistou zodpovědnost za tým a výsledky. S Kubou si navíc rozumíme i mimo hřiště, což je pro souhru na hřišti velké plus.

Když se ještě zastavíme u budování nového kádru, jedna klíčová změna přišla i na trenérské pozici. Jak vnímáš Frantu jako hlavního „lodivoda“ áčka?

Pro Frantu je to nová role, které se zhostil velice dobře. Samozřejmě, že musí postupně nabrat potřebné zkušenosti, protože od dětských kategorií je to skok do neznáma. Má ovšem velkou výhodu, že většinu kluků současného týmu zná od útlého věku, takže ví, jak s nimi pracovat. Zároveň je zde i pár starších a zkušenějších hráčů, kteří s vedením týmu můžou pomoct. Určitě největší oříšek na začátku letošní sezony bylo vybudovat tým, který potáhne za jeden provaz, a to se Frantovi povedlo.  

V létě tomu bude 10 let, co se tehdy jednadvacetiletý mládenec Štěpán Matěcha připojil k turnovskému áčku. Tvá florbalová trasa vedla přes FBC Liberec a BILLY BOY Mladá Boleslav, vzpomeneš si, co tě přimělo připojit se zpět k zeleno-černým barvám?

V Turnově jsem s florbalem začínal, takže jsem věděl, že se sem jednou vrátím. Rozhodujících faktorů pro návrat bylo víc. V Liberci i Boleslavi jsem zažil spoustu momentů na které budu vždycky rád vzpomínat.    

Na které turnovské úspěchy vzpomínáš nejraději?

Určitě rád vzpomínám na první sezony po návratu, když jsme dvakrát za sebou postoupili o soutěž výše. Dále to je každé play-off které jsme hráli. Série s Chomutovem, Královým Dvorem a Českými Budějovicemi byly asi to nejvíc co jsme v Turnově zažili.

O víkendu vás čeká duel s pražským týmem z Kobylis, se kterým jste na podzim naplno bodovali. Může být tento zápas důležitou vzpruhou pro další souboje v národní lize?

Je to zápas o vše, pokud chceme mít dále nějakou naději na play-off, tak musíme vyhrát. Samozřejmě ani výhra už nemusí úplně stačit. Takže ke každému zápasu budeme přistupovat jednotlivě a uvidíme na co to dá. Pokud by to nakonec nemělo dopadnout, tak musíme být co nejlépe připraveni na play-down.

 Děkuji za tvůj čas a přeji tobě i tvému týmu hodně štěstí do dalších bojů.